Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
CELIBAT W KOSCIELE
Autor Wiadomość
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4470
Wysłany: 2013-03-06, 13:10   CELIBAT W KOSCIELE

Fragment pochodzi z ksiazki: Jonatana Dunkel "Apokalipsa: Ostatnie wydarzenia na ziemi w proroctwach Pisma Swietego

Wydawnictwo "Znaki Czasu" www.znakiczasu.pl
ul. Foksal 8 00-366 Warszawa +48 22 331 98 00 ; + 48 608 017 625

CELIBAT: KOGO OBOWIAZUJE?

Apostolowie mieli zony. Piotr byl zonaty, gdyz wiemy, ze Pan Jezus uzdrowil jego tesciowa (Mt.8:14-15). O zonie Piotra (Kefasa) wspomnial apostol Pawel, piszac: "Czy nie wolno nam zabierac z soba zony chrzescijanki, jak czynia pozostali apostolowie i bracia Panscy, i Kefas?" (1Kor.9:5). Obowiazkowy celibat byl obcy praktyce kosciola apostolskiego. Przykladne malzenstwo i dobrze wychowane dzieci byly w piewrszych wiekach chrzescijanstwa warunkiem, aby pelnic funkcje duchownego czy biskupa! Apostol Pawel napisal:

"Kto o biskupstwo sie ubiega, pieknej pracy pragnie. Biskup zas ma byc nienaganny, maz jednej zony... ktory by wlasnym domem dobrze zarzadzal, dzieci trzymal w posluszenstwie i wszelkiej uczciwosci." (1Tym.3:1.4).

Przez wiele wiekow duchowni, biskupi i papieze mieli zony i slubne dzieci. Niektore z tych slubnych dzieci same siegaly pozniej po tiare biskupia, a nawet papieska! Papiez Sylwiusz (536-7) byl synem papieza Hormizdasa (514-23), zas papiez Jan XI (931-5) synem papieza Sergiusza III (904-11).(1)

Celibat wprowadzil w 1074 roku Grzegorz VII, w tysiac lat po smierci apostolow. Wczesniej praktykowano go jedynie jako duchowa dyscypline w zakonach. Od 1139 roku (sobor lateranski II) zabroniono kaplanom zenic sie, zas od 1536 roku zonatym mezczyznom wstepowac w szeregi kaplanow. W Polsce jeszcze w XV wieku duchowni i biskupi zenili sie, majac legalne potomstwo.

Kosciol usprawiedliwia celibat twierdzac, ze podnosi on wymagania duchowe wobec duchownych. Faktycznie chodzilo o dobra materialne. Celem celibatu bylo polozyc kres uszczuplaniu dobr kosciola przez przekazywanie majatku potomstwu po smierci duchownych, biskupow i papiezy. Jeden ze wspolczesnych pisarzy chrzescijanskich tak wyjasnia te kwestie:

"W Biblii nie znajdziesz nauki o przymusowym celibacie, ani nie byl on praktykowany przez apostolow. Nauka ta rozwinela sie wraz z systemem papieskim stajac sie stopniowo jego integralna czescia. Nie chodzilo przy tym o kwestie moralne, gdyz celibat okazal sie zarzewiem zla. Faktycznie, nakaz celibatu nie mial na celu zakazu seksu, lecz zakaz malzenstwa. Papiez Aleksander II (1061-73) na przyklad, nie zganil ksiedza, ktory popelnil cudzolostwo z druga zona swego ojca, poniewaz nie popelnil on grzechu malzenstwa. Ten grzech byl zas uwazany za wielkie zlo i musial byc wyeliminowany z zycia kaplanow, aby mogli byc calkowicie poswieceni Kosciolowi.

Przez wszystkie wieki nie tylko ksieza i pralaci, ale nawet papieze mieli kochanki i korzystali z uslug prostytutek. Wielu praktykowalo homoseksualizm. Nie ma jednak przypadku, aby ktorys zostal ekskomunikowany za uprawianie seksu, natomiast wielu duchownych zostalo usunietych z kosciola za zawarcie zwiazku malzenskiego. Malzenstwo a nie seks bylo uwazane za skandal.

Skad wiec, az do dzisiejszego dnia, taki nacisk na celibat, skoro nie jest on rownoznaczny z seksualna abstynencja? Stad, ze nakaz celibatu ma bardzo praktyczna i lukratywna strone dla kosciola: pozostawia ksiezy, a w szczegolnosci biskupow i papiezy bez rodzin, ktorym inaczej zostawiliby swa majetnosc, przez co zubozyliby Rzym."(2)


Bezzennosc sama w sobie nie ma niczego chwalebnego, choc czesto tak prezentuje sie ja studentom katolickich seminariow duchownych. Bog uczynil malzenstwo blogoslawienstwem dla ludzi. Wyjatkiem, a nie regula sa ci, ktorzy otrzymali od Boga duchowy dar celibatu, jak na przyklad apostol Pawel (1Kor.7:7). Dla osob z tym darem bezzennosc jest korzyscia, gdyz bez bliskiej rodziny moga wykonac wiecej pracy dla Pana (1Kor.7:32-34). O nich Jezus powiedzial: "A sa i tacy bezzenni, ktorzy dla krolestwa niebieskiego sami zostali bezzenni" (Mt.19:12). Jednakze dawca darow duchowych jest Duch Swiety, a nie kosciol. Bog rozdaje je tak jak chce, dlatego kosciol nie powinien czynic zadnego z Jego darow kryterium dla kaplanstwa. Pawel napisal: "Kazdy otrzymuje wlasny dar od Boga: jeden taki, a drugi taki... Wszystko zas sprawia jeden i ten sam Duch, udzielajac kazdemu tak, jak chce" (1Kor.7:7; 12:11).

Zycie w celibacie bez daru celibatu przynosi fatalne owoce, dlatego Pawel napisal: "Jednak ze wzgledu na niebezpieczenstwo wszeteczenstwa, niechaj kazdy ma swoja zone, a kazda niechaj ma wlasnego meza... albowiem lepiej jest wstapic w zwiazek malzenski niz gorzec" (1Kor.7:2.9).

Katolickie pismo National Catholic Reporter podalo, ze Archidiecezja Santa Fe jest bliska bankructwa z powodu okolo 50 przewodow sadowych, jakie wytoczono pracujacym w niej 45 duchownym, ktorzy oskarzeni sa o seksualne molestowanie 200 osob w ciagu ostatnich 30 lat.(3) W 1994 roku archidiecezja chicagowska wyplacila poszkodowanym ponad 2 miliony dolarow w podobnych procesach. Franciszkanskie seminarium duchowne w Santa Barbara w Kalifornii zostalo zamkniete z powodu seksualnego zaangazowania wiekszosci pracujacych w nim duchownych ze studentami.(4)

Sondaz przeprowadzony wsrod 800 duchownych katolickich w USA, wykazal, ze przynajmniej 400 ksiezy zmarlo na AIDS. Badacze sadza, ze liczba ta jest dwukrotnie wyzsza, co przy ogolnej ilosci duchownych katolickich oznaczaloby 400-800% wiecej przypadkow zachorowan, niz w reszcie spoleczenstwa.(5)

Terence German, byly ksiadz jezuicki pracujacy dla Watykanu w latach 1978-81 twierdzi, ze "papiez nie chcial slyszec jego skarg na seksualne naduzycia", zas gdy dowodow bylo tyle, ze nie mozna im bylo zaprzeczyc, Jan Pawel II stwierdzil, ze te rzeczy dzieja sie tylko w USA. "To nieprawda - twierdzi Terence German. - Dzieje sie to w samym Rzymie, i papiez dobrze o tym wie".(6) Szacuje sie, ze do 1997 roku kosciol rzymski w samych tylko Stanach Zjednoczonych wyplacil juz ponad 650 milionow dolarow osobom, ktore padly ofiara ksiezy-pedofilow.(7) Ilez darow trzeba, aby zebrac tak ogromne sumy?

Korzenie narzuconego odgornie celibatu siegaja poganstwa. Propagowaly go w pierwszych wiekach niektore sekty gnostyckie, ktore wymieszaly chrzescijanstwo z poganstwem. Apostol Pawel przestrzegal przed tym trendem, dowodzac, ze za odgornie narzucanym celibatem czy tez odgornie nakazanym postem kryja sie demony falszywej religijnosci:

"A Duch wyraznie mowi, ze w pozniejszych czasach odstapia niektorzy od wiary i przystana do duchow zwodniczych i beda sluchac nauk szatanskich, uwiedzeni obluda klamcow, naznaczonych w sumieniu pietnem wystepku, ktorzy zabraniaja zawierania zwiazkow malzenskich, przyjmowania pokarmow, ktore stworzyl Bog, aby wierzacy oraz ci, ktorzy poznali prawde, pozywali je z dziekczynieniem." (1Tym.4:1-3).


PRZYPISY:

1. Nieslubnymi dziecmi duchownych byli papieze: Bonifacy I (418-22), Galezjusz (492-6), Agapitus (535-6), Teodor (642-9), Hadrian IV (1154-9).

2. Dave Hunt, A Woman Rides the Beast, Eugene, Oregon: Harvest House, 1994, s. 162-163.

3. National Catholic Reporter, 7 styczen (1994): 9.

4. Dave Hunt, A Woman Rides the Beast, Eugene, Oregon: Harvest House, 1994, s. 173.

5. Kansas City Star, (styczen): 2000; cyt. w: Gary Wills, Papal Sin, New York: Doubleday, 2000, s. 193.

6. Times (St. Peterburg, Florida), 11 luty (1994): 3 a; cyt. w: ibid. 175.

7. 25 lipiec 1997, Wiadomosci NBC (kanal 5 w Chicago; godz. 17:30-18:00).
_________________
tom68
 
 
Queza 


Pomogła: 151 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4560
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-03-06, 13:47   

Henryk VIII - pierwsza głowa Kościoła anglikańskiego: zniósł celibat, zlikwidował zakony, przejął dobra kościelne, pozostawił hierarchię kościelną, zachował kult świętych, liturgia sprawowana była w języku angielskim.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2013-03-06, 14:19   

Sensowny artykuł. Nie zgadzam się z jednym: czemu celibat (wymysł KRK) nazywać zwykłą bezżennością? Celibat jest na całe życie w związku z określonym zawodem. Jest zapoczątkowywany specjalnym ślubem. Przypomina to włoskich kastratów- śpiewaków zawodowych. Nie sądzę by tym mianem wolno było obdarzać młodzieńców lub pann, którzy tylko nie skorzystali z pierwszej okazji zawarcia związku małżeńskiego. Tacy są jedynie nadal bezżenni czy bez męża, podobnie jak dzieci.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-03-07, 01:21   

Gdyby księży kastrowano nie byłoby pedofilii?
:-P
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3642
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-03-07, 22:39   

Dżej napisał/a:
Gdyby księży kastrowano nie byłoby pedofilii?
:-P

Komuś napisałem, że napisał najgłupszy post na forum
Ogłaszam uroczyście, że go przebiłeś i dzierżysz laur pierwszeństwa :idea:
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Queza 


Pomogła: 151 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4560
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-03-07, 23:15   

Dezerter napisał/a:
Dżej napisał/a:
Gdyby księży kastrowano nie byłoby pedofilii?
:-P

Komuś napisałem, że napisał najgłupszy post na forum
Ogłaszam uroczyście, że go przebiłeś i dzierżysz laur pierwszeństwa :idea:Dla mnie to już nawet postu nie przypomina, a zaznaczanie terenu jak u psa.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-03-07, 23:22   

Czemu najgłupszy?
Skoro nie mogą się powstrzymać a o ile wiem Bóg każe uciąć rękę jeżeli dopuściła się grzechu...
Queza30...jak się nie ma argumentów to czepia się ludzi.
Czasami mam wrażenie, że łatwiej mi by było przestrzegać celibatu niż księżom.
Już tyle pokus ominąłem...
;-)

Pozdrawiam kochających bliźniego jak siebie samego i oceniających mimo, że to fucha Boga.

Mt 5, 30

" 30 I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. "
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
Queza 


Pomogła: 151 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4560
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-03-08, 00:03   

Módl się Dżeju lepiej o uzdrowienie swojej seksualności, bo nie jest czysta.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-03-08, 00:31   

Musiałbym wpierw uwierzyć aby się modlić.
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
Queza 


Pomogła: 151 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4560
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-03-08, 00:44   

Dżej napisał/a:
Musiałbym wpierw uwierzyć aby się modlić.


Dlatego też, nie cytuj Wierzyciela.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-03-08, 00:47   

To ma być argument?
Kiedyś wierzyłem, więc wiem z czym się to je.
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
Queza 


Pomogła: 151 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4560
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-03-08, 00:52   

Dżej napisał/a:
To ma być argument?
Kiedyś wierzyłem, więc wiem z czym się to je.Jak się przejadłeś, to zmień dietę, post wskazany to tym bardziej.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-03-08, 04:12   

Właśnie to zrobiłem, teraz jem ateizm.
:-P
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4470
Wysłany: 2013-03-08, 12:59   CELIBAT ....

W kosciele Angielskim celibat zniosla calkiem dopiero krolowa Elzbieta I moze autorowi chodzilo oto ze przymusowy celibat w KRK prowadzi wielu ludzi do grzechu pozdrawiam ! Tomasz G
_________________
tom68
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2014-06-17, 16:29   

Ku pamięci:

http://biblia.webd.pl/for...r=asc&start=240

Eliot napisał/a:
Patologia płynąca z celibatu znana jest nie od dzisiaj :crazy:

Obserwator napisał/a:
Powiedz to samotnym, opuszczonym i tym co sami chcą być bezżenni dla Królestwa Bożego
Oj żebyś ty żonkosiu nie stał się patologią. :crazy:
Licz słowa. :!:


Eliot napisał/a:
Skrzywdzone kobiety i dzieci z krypto-ojcami to tylko jeden przejaw patologii wynikającej z przymusowego celibatu w KRK.
Osobnym rozdziałem jest strojenie sie księży w sukienki :crazy:
Jak wieść gminna niesie, nic dobrego z tego nie wynika... już w seminariach te suknie kuszą do ich zadzierania :mrgreen:
To już nawet Conchita Wurst, nie dość że ma lepszy gust względem kiecek, to również się nie kryje z tym czy owym...

Oto skutki przestrzegania przykazań ludzkich zamiast Bożych. Patologia dobrodzieju! Nic więcej!

_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10