Chronologiczna lista dogmatow krk niezgodnych z PS

Kościół Katolicki, Prawosławny, Koptyjski, Mariawici, itp.

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

BoaDusiciel
Posty: 6992
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Ale przecież ja nie robię żadnych głupawych zarzutów.
Wręcz odwrotnie, uważam że ta lista jest bez sensu, bo tyczy zarówno dogmatów, jak i zagadnień które dogmatami prawdopodobnie nie są.
Zarzucając cokolwiek instytucji tak ekstremalnie cwanej jak KrK trzeba dbać o to, żeby się nie ośmieszyć na starcie.
Więc - nie robię zarzutów, lecz grzecznie pytam, np. o to:
- Czy katolik ma obowiązek wierzyć, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem, ubraniem i bucikami ?
A jeśli nie wierzy, że z ubraniem, to co ?
Wolno wierzyć, że została wniebowzięta na golasa ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Andżelika_FS
Posty: 549
Rejestracja: 02 lip 2016, 23:20
Lokalizacja: Dornach/Kruszewnia

Post autor: Andżelika_FS »

BoaDusiciel pisze:- Czy katolik ma obowiązek wierzyć, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem, ubraniem i bucikami ?
A jeśli nie wierzy, że z ubraniem, to co ?
Wolno wierzyć, że została wniebowzięta na golasa ?
Zabawy w adwokata KRK ciąg dalszy. Dogmat mówi wyłącznie o wzięciu do nieba ciała i duszy. Ubranie i buciki nie należą do żadnej z tych dwóch kategorii. Można więc domniemywać, że dogmatodawcy zostawili dowolność w tym względzie. Możliwe, że przewidywali, iż pojawią się ludzie roztrząsający jakie ubranie i jakie buciki należą do chrześcijańskiego ubioru, więc nie chcieli się mieszać w takie dywagacje. Ja potrafię sobie wyobrazić, że wzięcie do nieba jest procesem a nie kwantowym zdarzeniem, więc ubranie i buciki spadły Maryi dopiero na tak dużej wysokości, żeby przypadkowi świadkowie rol23owie nie mieli powodów oskarżać ją o obnażanie się i powodowanie grzechu u postronnych. Albo po wzięciu do nieba bez lotu w górę po prostu złożyły się na ziemi, już niezamieszkałe fizycznym ciałem.

Marek MRB
Posty: 222
Rejestracja: 05 lip 2015, 11:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB »

BoaDusiciel pisze:- Czy katolik ma obowiązek wierzyć, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem, ubraniem i bucikami ?
Na to pytanie odpowiem Ci Twoją własną kwestią:
Zarzucając cokolwiek instytucji tak ekstremalnie cwanej jak KrK trzeba dbać o to, żeby się nie ośmieszyć na starcie
BTW: z Twojego pytania wnoszę, że nie masz pojęcia o co chodzi w dogmacie o Wniebowzięciu.
pozdrawiam
Marek Piotrowski

Zapraszam do lektury mojej nowej książki "Dlaczego Ufam Kościołowi?"
Więcej informacji i spis treści zamieściłem tu http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne

BoaDusiciel
Posty: 6992
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Marek MRB pisze: BTW: z Twojego pytania wnoszę, że nie masz pojęcia o co chodzi w dogmacie o Wniebowzięciu.
To bardzo możliwe :cry:
Wiem tylko tyle, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem i duszą, i że nadal jest w niebie, z ciałem i duszą oczywiście.
Powiedz mi więcej, proszę. Dziękuję :-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

BoaDusiciel pisze:Zajmuje się obroną wiary, jak Bednarski, który był ale zniknął.
Wróci. Zawsze wracają.

BoaDusiciel pisze:Btw - wolno mieć w stopce link prowadzący pośrednio do swojego interesu na Allegro ?
To może i ja se zrobię :-D
Wolno, jeśli to nie jest nic obraźliwego czy nielegalnego. Przykładowo jakbyś sprzedawał gadżety z sexshopu na allegro, to nie jest to dobra reklama na Forum Biblijne.

Nie możesz natomiast swoim "linkiem: szafować w co drugim poście. Od tego jest dział ogłoszenia.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

BoaDusiciel
Posty: 6992
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Bednarski był chyba z Gdańska, a MRB jest z Gdyni.
Przydałby się jeszcze ktoś z Sopotu :mrgreen:
A na razie:
https://www.youtube.com/watch?v=lq4Sz11EV4I
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Marek MRB
Posty: 222
Rejestracja: 05 lip 2015, 11:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB »

BoaDusiciel pisze: Wiem tylko tyle, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem i duszą, i że nadal jest w niebie, z ciałem i duszą oczywiście.
Powiedz mi więcej, proszę. Dziękuję :-)
Jesli chcesz, to proszę - zamieściłem tu http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf O wniebowzięciu jest od strony 31.
pozdrawiam
Marek Piotrowski

Zapraszam do lektury mojej nowej książki "Dlaczego Ufam Kościołowi?"
Więcej informacji i spis treści zamieściłem tu http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne

BoaDusiciel
Posty: 6992
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Marek MRB pisze:
BoaDusiciel pisze: Wiem tylko tyle, że matka Jezusa została wzięta do nieba z ciałem i duszą, i że nadal jest w niebie, z ciałem i duszą oczywiście.
Powiedz mi więcej, proszę. Dziękuję :-)
Jesli chcesz, to proszę - zamieściłem tu http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf O wniebowzięciu jest od strony 31.
Cytat:
Również papież Jan Paweł II podczas audiencji ogólnej 25 czerwca 1993 roku powiedział:
„Chcemy podkreślić, że na pewno Matka Boża zmarła”

Czy to znaczy, że przed wniebowzięciem została wskrzeszona ze zmarłych, czy też została wniebowzięta w stanie śmierci ?

Marek MRB
Posty: 222
Rejestracja: 05 lip 2015, 11:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB »

Mam wrażenie, że skupiasz się na drzewach (które zależą od definicji) a nie na lesie.
pozdrawiam
Marek Piotrowski

Zapraszam do lektury mojej nowej książki "Dlaczego Ufam Kościołowi?"
Więcej informacji i spis treści zamieściłem tu http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne

BoaDusiciel
Posty: 6992
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Mam wrażenie, że nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie zadane wyżej :-)
Doskonale pamiętam, jak na katechezie zwanej nauką religii ( a uczęszczałem 12 lat ) księża twierdzili, że matka Jezusa nie zmarła, ale zasnęła.
Widocznie JP2 odwołał zaśnięcie i sprowadził śmierć :->
Poza tym pewnie wkrótce się okaże, że nie mówił tego 'ex cathedra', więc w sumie nieważne że to mówił :lol:

Marek MRB
Posty: 222
Rejestracja: 05 lip 2015, 11:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB »

BoaDusiciel pisze:Mam wrażenie, że nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie zadane wyżej :-)
Słusznie, musielibyśmy bowiem uściślić, co rozumiesz pod pojęciem "wskrzeszenie", tonąć w dyskusji terminologicznej.
Tymczasem to o co pytasz, jest typowym "przecedzaniem komara, a połykaniem wielbłąda".
To tak, jakbym mówił o chrzcie udzielanym przez Jana Chrzciciela, a Ty byś się zastanawiał jaką temperaturę miała woda...
Doskonale pamiętam, jak na katechezie zwanej nauką religii ( a uczęszczałem 12 lat ) księża twierdzili, że matka Jezusa nie zmarła, ale zasnęła.
Widocznie JP2 odwołał zaśnięcie i sprowadził śmierć :->
Nie.
Pojęcie "zaśnięcia" (nikt chyba nie miał wątpliwości że nie chodzi o zwykłe zaśnięcie, tylko o takie w sensie 2 Mch 12,43-45 oraz Mdr 3,1-5)
BoaDusiciel pisze:Poza tym pewnie wkrótce się okaże, że nie mówił tego 'ex cathedra', więc w sumie nieważne że to mówił :lol:
Oczywiście że nie mówił ex -cathedra - JPII nigdy nie wykorzystał trybu wypowiedzi nieomylnej.
pozdrawiam
Marek Piotrowski

Zapraszam do lektury mojej nowej książki "Dlaczego Ufam Kościołowi?"
Więcej informacji i spis treści zamieściłem tu http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

http://sjp.pwn.pl/sjp/dogmat;2555267.html

Teza trudna,-wręcz niemożliwa do udowodnienia. :lol:
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Marek MRB
Posty: 222
Rejestracja: 05 lip 2015, 11:31
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Marek MRB »

Jachu pisze:http://sjp.pwn.pl/sjp/dogmat;2555267.html

Teza trudna,-wręcz niemożliwa do udowodnienia. :lol:
Jaką tezę masz na myśli?
pozdrawiam
Marek Piotrowski

Zapraszam do lektury mojej nowej książki "Dlaczego Ufam Kościołowi?"
Więcej informacji i spis treści zamieściłem tu http://analizy.biz/ksiazkiapologetyczne

BoaDusiciel
Posty: 6992
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Marek MRB pisze:
BoaDusiciel pisze:Mam wrażenie, że nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie zadane wyżej :-)
Słusznie, musielibyśmy bowiem uściślić, co rozumiesz pod pojęciem "wskrzeszenie", tonąć w dyskusji terminologicznej.
Tymczasem to o co pytasz, jest typowym "przecedzaniem komara, a połykaniem wielbłąda".
To tak, jakbym mówił o chrzcie udzielanym przez Jana Chrzciciela, a Ty byś się zastanawiał jaką temperaturę miała woda...
Wskrzeszenie rozumiem jako przywrócenie normalnych funkcji życiowych po ich uprzednim trwałym ustaniu.
Czy matka Jezusa została wskrzeszona (w rozumieniu tej definicji ) przed wniebowzięciem ?
Marek MRB pisze:Nie.
Pojęcie "zaśnięcia" (nikt chyba nie miał wątpliwości że nie chodzi o zwykłe zaśnięcie, tylko o takie w sensie 2 Mch 12,43-45 oraz Mdr 3,1-5)
Jeżeli nauczano, że matka Jezusa zasnęła, a nie umarła, to chyba jest jednoznaczne że przeciwstawiano te dwa zjawiska, t.j. śmierć i zaśnięcie ?
Teraz KrK uznaje że są tożsame ?
Czy wg KrK można być jednocześnie zmarłym i nie zmarłym ? :lol:
Marek MRB pisze:
BoaDusiciel pisze:Poza tym pewnie wkrótce się okaże, że nie mówił tego 'ex cathedra', więc w sumie nieważne że to mówił :lol:
Oczywiście że nie mówił ex -cathedra - JPII nigdy nie wykorzystał trybu wypowiedzi nieomylnej.
To w jakim celu powołujesz się na słowa papieża, które w każdej chwili mogą być podważone, jako nie wypowiedziane 'ex cathedra' ? :lol:

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

Lukian pisze:A adwentysta nie może jeść mięsa i pić wina
Nie jestem Adwentystą i nie jem mięsa i nie piję alkoholu !!
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościoły ortodoksyjne”