Święty dzień a dekalog

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Twoja wola, tyle że data 454 jako 20 rok panowania króla Artakserksesa jest historycznie błędna, co widać nawet w książce Tonego Alamo, którą przed momentem zamieściłeś.
Dodatkowo temu autorowi, który również liczył czas od drugiego, a nie pierwszego dekretu wyszedł rok 32 n.e., a nie 33 n.e jako data śmierci Jezusa.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Tego Alamo,to ja na chwilę przed podaniem tego linku,znalazłem przez Google.Nie znałem tego wcześniej.

Będę miał trochę spokoju,to jeszcze poszukam uzasadnień i źródeł wiarygodnych,bo gdzieś je widziałem,ale pamięć tu trochę zawodzi.Znajdę to podam.
Pozdrawiam.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Pozdrawiam ;-)
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Awatar użytkownika
Dżej
Posty: 2135
Rejestracja: 28 lip 2012, 0:20
Lokalizacja: Warszawa a potem tu i tam.

Post autor: Dżej »

ShadowLady86 pisze:
Dżej pisze:Nadal nie kapuję czemu doskonały bóg wyręczał się niedoskonałymi ludźmi, którzy POPEŁNIAJĄ BŁĘDY. To przypomina głuchy telefon. Na końcu i tak wyjdzie co innego niż chciano przekazać. :D Poza tym po dekalogu można by uznać, że bóg to konkretny facet - 10 zasad i już. Chociaż mógłby nieco skrócić ich ilość i zawrzeć to samo.
Dlatego Chrześcijaństwo to wiara, a nie nauka. Rozumieć to można całki w matematyce, w w przypadku religii... cóż, trzeba wierzyć. A jeśli się nie chce wierzyć, to się nie wierzy, a nie analizuje :-D
Jak jest się ciekawym świata to analizuje się wszystko. :D I nie musi to być kwestia chciejstwa uczestniczenia w tym co się poznaje. To trochę tak jakby sugerować, że archeologowie chcą żyć wg kultury staroegipskiej i oddawać pokłon bogu Ra. :crazy:
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Jachu pisze: tu coś też jest:

http://webcache.googleuse...pl&client=opera
Kluczowy fragment opracowania:
Misja Nehemiasza jest zwykle umiejscawiana w roku 445 p.n.e. Jednak dzieło dra Hale'a na temat chronologii (str. 449 i 531), jak również traktat dra Priestlie'a pt. "Harmonia Ewangelistów" (str. 24-38) dowodzą, że ten punkt chronologiczny jest powszechnie umiejscawiany o dziewięć lat za wcześnie, w związku z czym prawdziwa data misji Nehemiasza wypadałaby na rok 454 p.n.e. Z datą taką zgadza się przepowiednia Daniela dotycząca dekretu o przywróceniu i odbudowie Jeruzalemu.
Co to jest dzieło Hale'a i traktat Priestlie'a? Skąd wzięta jest data inna niż uznana przez historyków? Przeszukałam internet i wszędzie jest ta sama data jako początek panowania Artakserksesa. Tylko na stronach Badaczy i Świadków pojawia się inna data. Skąd ta data jest wzięta i jakie są przesłanki, by kwestionować historię?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

ShadowLady86 pisze:Co to jest dzieło Hale'a i traktat Priestlie'a? Skąd wzięta jest data inna niż uznana przez historyków? Przeszukałam internet i wszędzie jest ta sama data jako początek panowania Artakserksesa. Tylko na stronach Badaczy i Świadków pojawia się inna data. Skąd ta data jest wzięta i jakie są przesłanki, by kwestionować historię?
Niestety,nie znam angielskiego,ale wiem,że ten materiał pierwotnie napisany był po angielsku i w USA
pod koniec lat 80-tych 19-go stulecia. Jeżeli masz potrzebę i czas,to spróbuj szukać na stronach anglojęzycznych.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Na początek podziękowania za to,że "zmusiłaś'mnie :-D do poszukiwań.
A poniżej link do znalezionych materiałów,które oby sie przydały(może i innym?)

http://dabhar.org/teksty/Rice_StrumienCzasu.pdf


Szukaj: Część 6: Siedemdziesiąt tygodni ,33 strona


Pozdrawiam ciepło Jachu :-D
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Krzycho
Posty: 162
Rejestracja: 07 lip 2012, 14:25

Post autor: Krzycho »

Rok "zerowy" trwał dwa lata.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Jachu pisze:Na początek podziękowania za to,że "zmusiłaś'mnie :-D do poszukiwań.
Na tym właśnie polega forum. Aby wymieniać swoje przemyślenia. ;-)

Jachu pisze:A poniżej link do znalezionych materiałów,które oby sie przydały(może i innym?)

http://dabhar.org/teksty/Rice_StrumienCzasu.pdf
Nie wiem czy zauważyłeś, ale ten artykuł niezbyt wiele wyjaśnia, a jeszcze dodatkowo wycofuje się z tego, co przytoczyłeś wcześniej, czyli z traktatu dr Hale'a i dr Priestlie'a :!: Na niebiesko zaznaczam fragmenty przytoczonego przez Ciebie artykułu.

Analiza pracy Dr Hale.s pokazuje jednak, że jego datę różni od obecnych ustaleń rok, nie zaś dziewięć. Dr Priestley wyjaśnia teorię zawierającą dziewięcioletnią różnicę, lecz w kolejnym rozdziale tłumaczy, dlaczego wybrał pogląd odmienny. Zatem żadne ze źródeł nie uzasadnia dobrze owej dziewięcioletniej różnicy, która w żadnym razie nie dostarcza prawidłowych
obliczeń


Więcej na temat pomyłki wyjaśniono w przypisach do tego fragmentu czyli w 2, 3 i 4.
Tak więc sam obalasz jakoby swoje wcześniejsze cytowania. Co nowego wnosi ten artykuł?
Dlatego porzucili oni to rozwiązanie, by znaleźć nowe. Zastosowali dziesięcioletnią różnicę, zamiast dziewięcioletniej, co ulokowało początek misji Nehemiasza w 455, zamiast 454 r. p.n.e. Podejście to zostało szeroko omówione w Części 59 Great Pyramid Passages, Tom 2 (s. 295 w dużej wersji, s. 315 w wersji małej)5. Opiera się ono na dziele niemieckiego teologa E. W. Hengstenberga pt. Christology of the Old Testament. Rozwiązanie Hengstenberga zakłada, że Kanon Ptolemeusza zawiera pomyłkę liczb 11 z 21 w zapisie nt. rządów Kserksesa, ojca Artakserksesa. [...]Jednak rozwiązanie to nie jest już dopuszczalne6. Kiedy Hengstenberg publikował swe prace w latach 30-tych XIX w., prawdziwe zapisy z Bliskiego Wschodu nie były jeszcze wykopane. Teraz je znamy. Nie ma już wątpliwości, co do tego, jak długo panował Kserkses . trwało to 21 lat.. [...]Dzięki przyjętemu w starożytności zwyczajowi datowania transakcji finansowych wedle roku panującego króla możemy, analizując daty wyryte na glinianych tabliczkach pochodzących z tej ery, odtworzyć długość panowania tych królów.
Z tego co dobrze widzę, opieracie się na teoretycznej pracy Ernesta Wilhelma Hengstenberga, teologa, żyjącego w XIX wieku!. Co do glinianych tabliczek, artykuł nie podaje autora odkrycia, ale z tego co zdołałam przeczytać najprawdopodobniej chodzi o R. C. Thompsona, który w 1927 datował te tabliczki. Jednak jego datowanie zostało obalone w 1941 roku przez Georga C. Camerona, który także badał Starożytną Persję. Tym samym Kanon Ptolemeusza jest wciąż aktualny i tyczy się to również daty panowania Artakserksesa I. Data jego panowania to lata 464-424 r.p.n.e

P.S. Autorzy tego artykułu zapewniają, że z przyjemnością dostarczą czytelnikom publikacje ze źródeł. Jeśli zatem to nie problem, czy mógłbyś Jachu dla mnie załatwić artykuły z 10 przypisu do tego rozdziału?

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

ShadowLady86 pisze:Z tego co dobrze widzę, opieracie się na teoretycznej pracy Ernesta Wilhelma Hengstenberga, teologa, żyjącego w XIX wieku!. Co do glinianych tabliczek, artykuł nie podaje autora odkrycia, ale z tego co zdołałam przeczytać najprawdopodobniej chodzi o R. C. Thompsona, który w 1927 datował te tabliczki. Jednak jego datowanie zostało obalone w 1941 roku przez Georga C. Camerona, który także badał Starożytną Persję. Tym samym Kanon Ptolemeusza jest wciąż aktualny i tyczy się to również daty panowania Artakserksesa I. Data jego panowania to lata 464-424 r.p.n.e

P.S. Autorzy tego artykułu zapewniają, że z przyjemnością dostarczą czytelnikom publikacje ze źródeł. Jeśli zatem to nie problem, czy mógłbyś Jachu dla mnie załatwić artykuły z 10 przypisu do tego rozdziału?
No niestety,ja nie jestem członkiem Zrzeszenia WBPŚw. Z lektur ich zasobów,wiem,że przytaczja prace autorów "The Herald"tłumacząc je na polski. Jednym z autorów takich prac jest Dawid Rice,
między innymi i tej z linku z PDF-em. Jest to chyba z roku 2002.Jeżeli bardzo Ci zależy na rzeczonym materiale,to raczej sama spróbuj napisać mailem na adres http://www.nastrazy.pl/redakcja/. bowiem raczej bezpośredniego kontaktu z The Herald chyba nie ma.Oni są w Stanach.
Sorry,znaczy się przepraszam :-D

W miarę wolnego czasu może coś skrobnę z zasobów opracowań posiadanych,które w inny sposób potwierdzają datowanie jakie nas interesuje w zakresie od 1,25 pne do powiedzmy 36 ne. To opiera się tylko na innej jeszcze analizie tekstów biblijnych.
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Henryk
Posty: 11716
Rejestracja: 10 lis 2008, 8:26

Post autor: Henryk »

Krzycho pisze:Rok "zerowy" trwał dwa lata.
:-D
Mnie uczono, że nie było roku zerowego.
Gdy nastała "nasza era", już był styczeń roku pierwszego... :-|

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

David77 pisze:Dezerter,

Didache ma dość niejasny tekst, bo nawet w wyjaśnieniu do tłumaczenia niekatolickiego piszą o dniu:
Cytat:
14:1 „Zgodnie zaś z Pańskim [przykazaniem] Pana” —gr. Κατὰ κυριακὴν δὲ κυρίου – tekst grecki nie zawiera rze-czownika, który jest określony przymiotnikiem pański
i rzeczownikiem Pana , pozostaje on w domyśle. Pewnym jest, żepowinien on być rodzaju żeńskiego - tradycyjnie wstawia się tu-taj słowo dzień (gr. ἡμέρα), jednak wydaje się, że może bardziejprawdopodobnie jest słowo przykazanie (gr. ἐντολή) ze względuna końcówkę 13:7, a także w nawiązaniu do Łk. 22:14-20;1Kor. 11:17-34.

Sama fraza Dzień Pański nie jest w żadnym wypadku dowodem że że chodzi tutaj o niedzielę

Ἥξει -(przyjdzie ,nadejdzie ) verbum Imperfectum czasownik w czasie przyszłym
Fraza Κατὰ κυριακὴν δὲ κυρίου

Κατὰ - Według

κυριακὴν Pańskiego ( przykazania )

δὲ -zaś

κυρίου Pana .

Zatem sens tych słów może nawiązywać do spotykania się ,,według przykazania Pana ,, Czyńcie to stale na moją Pamiątkę '' bo o tym właściwie mówią dalsze słowa Didache .
Dzięki za odpowiedź
Pełna zgoda, że dzień Pański nie musi oznaczać niedzieli!
Ale dlaczego słowo κυριακὴν jest tłumaczone przez wielu jako "dzień Pański"
mam kolejny niekatolicki przykład z Uniwersytetu Śląskiego, człowieka, który wydaje się znać na rzeczy:
XIV.I. W dniu Pana, w niedzielę, gromadźcie się razem, by łamać chleb i składać dziękczynienie, a wyznawajcie ponadto wasze grzechy, aby ofiara wasza była czysta.

2. Niechaj nikt, kto ma jakiś spór ze swoim bratem, dopóki się nie pogodzą, nie bierze udziału w tym zgromadzeniu, aby nie została skalana wasza ofiara.

3. Oto bowiem słowa Pana: "Na każdym miejscu i w każdym czasie składać mi będą ofiarę czystą, ponieważ jestem Królem wielkim, mówi Pan, a imię moje budzi podziw między narodami".
Przemysław Piwowarczyk, Uniwersytet Śląski
http://knaf.umk.pl/download/piwowarczyk.pdf
2. tłumacz google tłumaczy jako niedziela

Dzięki za wyjaśnienia, ale mi one niczego nie wyjaśniają i oba tłumaczenia są jak narzazie równoprawdopodobne
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Jachu
Posty: 10663
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:55
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Jachu »

Ot taka ciekawostka:

Młody cielec-podstawowa ofiara dnia pojednania - 3 Moj 16:3

"Potrzeba śmierci Zbawiciela,jako ofiar za grzech,była symbolizowana przez...śmierć różnych ofiar,za pośrednictwem których,patriarchowie mieli przystęp do Boga,a także i przez ofiary zaprowadzone przez Zakon i składane w ciągu całego żydowskiego wieku"
cyt z A-str. 73 nowe wydanie

Cielec-pierwsza ofiara Dnia Pojednania przedstawiał przyszłego Odkupiciela (gr HO LUTROTES).
W 3 Moj 16:3 jest napisane.że cielec miał być młody. BT
______________
Takie zetawienie nr 45
3 Moj 16:3 ------ "Młody cielec,ofiara za grzech"+ HO LUTROTES =1082+2014 = 3096

1 Tym 2:5 ------- "Człowiek Chrystus Jezus" --- pierwsze litery w sumie =3096
_____________________________________________________________________________

Zestawienie 46

3 Moj 16:3-------"Młody cielec ofiara za grzech" = 1082

Jan 1:29 ---------"Oto Baranek Boży,który gładzi grzech świata"--- pierwsze litery =1082
_____________________________________________________________________________
Powyższe zestawienia dowodzą,że młody cielec,oraz baranek,figurują naszego Pana,jako ofiarę za grzech
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dekalog”