Kain i ...

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

niedowiarek
Posty: 24
Rejestracja: 06 lis 2015, 18:03

Kain i ...

Post autor: niedowiarek »

Witam, jest to pierwsze z pytań i wątpliwości, jakie mam w stosunku do Biblii i kościoła. Mam nadzieję, że znajdę tutaj na nie odpowiedź.

Adam i Ewa zostają wygnani z raju, mają dwóch synów, Kaina i Abla, Kain zabija Abla, płodzi potomstwo, które płodzi następne itd. i tak zaludnia się ziemia. Tylko z KIM?????
Z kim Kain ma to potomstwo, przecież jedyną kobietą na świecie była jego matka, z nią???
Może przygarnął jakąś miłą szympansicę i Darwin ma rację, że pochodzimy od małpy.
Czy to się trzyma kupy, moim zdaniem nie, a skora tak, to czy reszta też nie jest bajką?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Niedowiarku, był już temat na forum, w którym poruszano ten problem. Czy Adam był pierwszym człowiekiem?

Potem inny użytkownik znowu poruszył ten temat TUTAJ
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

niedowiarek
Posty: 24
Rejestracja: 06 lis 2015, 18:03

Post autor: niedowiarek »

Faktycznie temat jest podobny, jednak podejmuje inna kwestię, stąd mój temat,.

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Re: Kain i ...

Post autor: janwisniewski68 »

niedowiarek pisze:Witam, jest to pierwsze z pytań i wątpliwości, jakie mam w stosunku do Biblii i kościoła. Mam nadzieję, że znajdę tutaj na nie odpowiedź.

Adam i Ewa zostają wygnani z raju, mają dwóch synów, Kaina i Abla, Kain zabija Abla, płodzi potomstwo, które płodzi następne itd. i tak zaludnia się ziemia. Tylko z KIM?????
Z kim Kain ma to potomstwo, przecież jedyną kobietą na świecie była jego matka, z nią???
Może przygarnął jakąś miłą szympansicę i Darwin ma rację, że pochodzimy od małpy.
Czy to się trzyma kupy, moim zdaniem nie, a skora tak, to czy reszta też nie jest bajką?
Nim pojawił się Adam z Ewą ludzie na ziemi żyli już od 1000 lat .
Obrazek
Obrazek

niedowiarek
Posty: 24
Rejestracja: 06 lis 2015, 18:03

Post autor: niedowiarek »

Trochę to naciągane, Biblia głosi, że Adam był pierszym człowiekiem stworzonym przez Boga, Ewa powstała z jego żebra, skąd więc ci sprzed 1000 lat?
Mówimy tu o teorii głoszonej przez kościół, nie naukę.

Awatar użytkownika
janwisniewski68
Posty: 2044
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:54
Lokalizacja: w - wa
Kontakt:

Post autor: janwisniewski68 »

niedowiarek pisze:Trochę to naciągane, Biblia głosi, że Adam był pierszym człowiekiem stworzonym przez Boga, Ewa powstała z jego żebra, skąd więc ci sprzed 1000 lat?
Mówimy tu o teorii głoszonej przez kościół, nie naukę.
ludzie zostali stworzeni jako jedna z grup zwierząt mających zwierzęcego ducha dopiera Adam i Ewa mieli ducha Bożego "człowieczego" naukowcy nazywają tych pierwszych ludzi neandertalczykami .
Obrazek
Obrazek
Obrazek

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Re: Kain i ...

Post autor: BoaDusiciel »

janwisniewski68 pisze:
niedowiarek pisze:Witam, jest to pierwsze z pytań i wątpliwości, jakie mam w stosunku do Biblii i kościoła. Mam nadzieję, że znajdę tutaj na nie odpowiedź.

Adam i Ewa zostają wygnani z raju, mają dwóch synów, Kaina i Abla, Kain zabija Abla, płodzi potomstwo, które płodzi następne itd. i tak zaludnia się ziemia. Tylko z KIM?????
Z kim Kain ma to potomstwo, przecież jedyną kobietą na świecie była jego matka, z nią???
Może przygarnął jakąś miłą szympansicę i Darwin ma rację, że pochodzimy od małpy.
Czy to się trzyma kupy, moim zdaniem nie, a skora tak, to czy reszta też nie jest bajką?
Nim pojawił się Adam z Ewą ludzie na ziemi żyli już od 1000 lat .
A gdzie - Janie - żyli ci ludzie ?
Jak nie znasz współrzędnych GPS, to podaj w przybliżeniu ... że - przykładowo - żyli między Wisłą i Odrą, czy jakoś tak ... :-)
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

niedowiarek
Posty: 24
Rejestracja: 06 lis 2015, 18:03

Post autor: niedowiarek »

Niestety, chyba Jan faktycznie nie rozumie istoty pytania i z uporem maniaka łączy naukę z fikcją.

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Nie wiadomo czy to Jan pisze, bo Janowi włamali się do kompa.
Jakiś łysy facet bez szyi i blondynka z szyją, o ile dobrze zrozumiałem ... :roll:
Janie - czy mógłbyś wrzucić fotkę tej blondynki ? :-P
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kain i ...

Post autor: Marius Bienius »

niedowiarek pisze: Może przygarnął jakąś miłą szympansicę i Darwin ma rację, że pochodzimy od małpy.
Ludzie i szympansy nie mogą mieć potomstwa. Ewolucyjne ścieżki rozeszły się dawno temu.
Niektórzy naukowcy twierdzą, że między praludźmi i praszympansami mogło dochodzić do krzyżowania się, ale jeśli miało to miejsce, to zapewne nie za czasów Kaina :-)
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

niedowiarek
Posty: 24
Rejestracja: 06 lis 2015, 18:03

Post autor: niedowiarek »

Całkowicie się z Tobą zgadzam, to pytanie ma wydźwięk ironiczny, obrazujący mój stosunek do tej historyjki.
Najgorsze, że karmią nią nasze dzieci w szkole i za nasze pieniądze.
Jak widać, do tej pory nikt nie był wstanie udzielić sensownej odpowiedzi, chociaż jestem przekonany, że zaglądają tu również panowie w sukienkach :mrgreen:

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

Uważam, że przede wszystkim błędne jest założenie, że powinniśmy tę historię traktować literalnie.
Weźmy pod uwagę to, że ludzie w czasie, gdy spisywano lub opowiadano sobie tę historię, nie mieli pojęcia o pochodzeniu człowieka, więc operowali różnymi mitami.
Powstała taka a nie inna historia, którą spisano w Biblii i nie sądzę, żeby rozsądne było budowanie sobie na jej podstawie obrazu początków zaludnienia Ziemi :-)
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

BoaDusiciel
Posty: 6987
Rejestracja: 04 lis 2013, 12:05

Post autor: BoaDusiciel »

Marius Bienius pisze:Uważam, że przede wszystkim błędne jest założenie, że powinniśmy tę historię traktować literalnie.
A mógłbyś mi powiedzieć czego jeszcze nie należy traktować literalnie ?
Może Boga też nie należy traktować literalnie ? Może Bóg to taka metafora literacka ? Masz jakiś klucz wg którego można ocenić co jest literalne, a co nie ?
Co to jest? - Nie świeci i nie mieści się w d.upie? ..... Ruski przyrząd do świecenia w d.upie :mrgreen:
***** ***
Слава Україні !

Awatar użytkownika
Marius Bienius
Posty: 1088
Rejestracja: 09 wrz 2012, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Marius Bienius »

BoaDusiciel pisze: Może Boga też nie należy traktować literalnie ? Może Bóg to taka metafora literacka ?
A to już sam sobie musisz odpowiedzieć na te pytania.
BoaDusiciel pisze:Masz jakiś klucz wg którego można ocenić co jest literalne, a co nie ?
Nie, nie mam. To co napisałem dotyczy tylko historii o której napomknął niedowiarek
i jest moją opinią, z którą nie musisz się zgadzać.
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"

Awatar użytkownika
KobietaZMagdali
Posty: 2125
Rejestracja: 12 sty 2014, 16:47
Lokalizacja: ze wsi :)

Post autor: KobietaZMagdali »

niedowiarek pisze:Całkowicie się z Tobą zgadzam, to pytanie ma wydźwięk ironiczny, obrazujący mój stosunek do tej historyjki.
Najgorsze, że karmią nią nasze dzieci w szkole i za nasze pieniądze.
Jak widać, do tej pory nikt nie był wstanie udzielić sensownej odpowiedzi, chociaż jestem przekonany, że zaglądają tu również panowie w sukienkach :mrgreen:
Witaj niedowiarku :-D obawiam się, że jednak panowie w sukienkach tu rzadko zaglądają, jednak spróbuje Ci pomóc kobieta w spodniach.

Odpowiedź na Twoje pytanie jest bardzo akademicka. A mianowicie: To zależy..... zależy kogo zapytasz.

Pierwsza opcja (moim zdaniem bardziej racjonalna), którą prezentuje Marius Bienius:
Marius Bienius pisze:Uważam, że przede wszystkim błędne jest założenie, że powinniśmy tę historię traktować literalnie.
Weźmy pod uwagę to, że ludzie w czasie, gdy spisywano lub opowiadano sobie tę historię, nie mieli pojęcia o pochodzeniu człowieka, więc operowali różnymi mitami.
Powstała taka a nie inna historia, którą spisano w Biblii i nie sądzę, żeby rozsądne było budowanie sobie na jej podstawie obrazu początków zaludnienia Ziemi :-)
Powołując się na mentalność Żydowską i ich kulturę pisania stwierdzamy (mówię my, bo ja również tą opcją popieram), że historia Adama to alegoryczna historia powołania do życia i upadku całej ludzkości oraz podkreślenie, że każdy człowiek to Boże stworzenie i od Boga pochodzi. Tak więc nie było jednego Adama a wielu ludzi, których historię popadnięcia w grzech i odejścia od Boga Adam reprezentuje. Stąd nie ma problemu żony Kaina.

Druga opcja polega na literalnym i bardzo dosłownym odczytaniu ks Rodzaju, która wyklucza istnienie kogokolwiek poza Adamem. Jej zwolennicy żonę Kaina widzą w jednej z jego sióstr, które Adam i Ewa mogli spłodzić później.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”