Paweł z Tarsu .

Osoby opisane w Biblii: Apostoł Paweł, Jan Chrzciciel, Abraham

Moderatorzy: kansyheniek, Bobo, booris, Junior Admin, Moderatorzy

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

bbc-poland pisze:Oczywiście zaraz wskażesz list Piotra - który nie jest Piotra autorstwa - powiedział bym raczej Pawła.
No, już wskazałem, co zechciałeś nie zauważyć. Pięknie!
To po co w ogóle Tobie cokolwiek pokazywać, jak Ty i tak powiesz,
że to sfałszowane. Kolejne tylko oskarżanie Pawła o sfałszowanie Listu Piotra.
Ileż Ty już go razy oskarżałeś?
Uważasz, że to w porządku?

Awatar użytkownika
Wnikliwy
Posty: 3204
Rejestracja: 23 cze 2013, 19:51

Post autor: Wnikliwy »

Czemu takie brednie są tutaj tak spokojnie tolerowane :->

Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 3631
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:50
Lokalizacja: Inowrocław
Kontakt:

Post autor: Dezerter »

bbc-poland pisze:Dlaczego kościół nie uznał Pawła za wybranego przez Jezusa, tylko nazywa go apostołem nominowanym?
...bo tak było, bo takie były fakty, prawda - czy jak tam wolisz
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Z BBC się, jak widać, bardzo trudno dyskutuje, bo cokolwiek mu się przedstawi, to on skwituje to stwierdzeniem: sfałszowane. I to bez dowodów.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

Dezerter pisze:
bbc-poland pisze:Dlaczego kościół nie uznał Pawła za wybranego przez Jezusa, tylko nazywa go apostołem nominowanym?
...bo tak było, bo takie były fakty, prawda - czy jak tam wolisz
Dziękuję ci za ten przekonywujący dowód.... z reszta jak wszystkie tutaj.

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

bbc-poland pisze:Mogę ci pokazać całą masę tekstów które są poza biblią gdzie Paweł, Andronik, Barnaba i inni są nazywania apostołami. Pisząc o innych źródłach miałem na myśli te z biblii. Oczywiście zaraz wskażesz list Piotra - który nie jest Piotra autorstwa - powiedział bym raczej Pawła.
Niedawno chciałeś apokryfów i dowodów o 72 (70) apostołach poza Ewangelią Łukasza. Dowody pokazałam. Po prostu niewygodne dla Ciebie fakty. Nie mniej grupa 72 (70) to apostołowie, co wykazałam na tekstach wczesnochrześcijańskich, niezależnych od Pawła. Doktryna Adeusza jest dziełem chrześcijaństwa syryjskiego Twoje wymysły niestety nie są niczym udokumentowane.
bbc-poland pisze:Dlaczego kościół nie uznał Pawła za wybranego przez Jezusa, tylko nazywa go apostołem nominowanym?
Jaki Kościół? Twój Kościół? Bowiem Kościół Wczesnochrześcijański nazywa apostołami szersze grono (patrz Didache), a Paweł jest bez żadnych dodatków nazywany apostołem, zarówno przez ojców Kościoła, jak i Biblię i teksty apokryficzne. Kościół Wschodni do dzisiaj nazywa czarno na białym grupę 72 (70) apostołami, co wykazałam.
bbc-poland pisze:Oczywiście zaraz wskażesz list Piotra - który nie jest Piotra autorstwa - powiedział bym raczej Pawła.
Dobrze że dodałeś "powiedziałbym", bo Twojego poglądu nie podzielają Bibliści. 2 List Piotra nie jest ani Piotra, ani Pawła. Z prostego powodu. Według autora 2 Listu Piotra, istniał już jakiś kanon pism świętych dla chrześcijaństwa, do którego należały miedzy innymi właśnie listy Pawła. Autor w mówi w 2 P 3: 16 o "wszystkich listach Pawła", które napisał. Tym samym Paweł już wtedy nie żył. Autor 2 Listu Piotra korzysta także z Listu Judy. List ten więc został napisany w połowie II wieku przez autora, dla którego autorytetem był Piotr i podpisał się jego imieniem. Pokazuje on, że Paweł był cenionym apostołem we wczesnym Chrześcijaństwie.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

ShadowLady86 pisze:
bbc-poland pisze:Mogę ci pokazać całą masę tekstów które są poza biblią gdzie Paweł, Andronik, Barnaba i inni są nazywania apostołami. Pisząc o innych źródłach miałem na myśli te z biblii. Oczywiście zaraz wskażesz list Piotra - który nie jest Piotra autorstwa - powiedział bym raczej Pawła.
Niedawno chciałeś apokryfów i dowodów o 72 (70) apostołach poza Ewangelią Łukasza. Dowody pokazałam. Po prostu niewygodne dla Ciebie fakty. Nie mniej grupa 72 (70) to apostołowie, co wykazałam na tekstach wczesnochrześcijańskich, niezależnych od Pawła. Doktryna Adeusza jest dziełem chrześcijaństwa syryjskiego Twoje wymysły niestety nie są niczym udokumentowane.
bbc-poland pisze:Dlaczego kościół nie uznał Pawła za wybranego przez Jezusa, tylko nazywa go apostołem nominowanym?
Jaki Kościół? Twój Kościół? Bowiem Kościół Wczesnochrześcijański nazywa apostołami szersze grono (patrz Didache), a Paweł jest bez żadnych dodatków nazywany apostołem, zarówno przez ojców Kościoła, jak i Biblię i teksty apokryficzne. Kościół Wschodni do dzisiaj nazywa czarno na białym grupę 72 (70) apostołami, co wykazałam.
bbc-poland pisze:Oczywiście zaraz wskażesz list Piotra - który nie jest Piotra autorstwa - powiedział bym raczej Pawła.
Dobrze że dodałeś "powiedziałbym", bo Twojego poglądu nie podzielają Bibliści. 2 List Piotra nie jest ani Piotra, ani Pawła. Z prostego powodu. Według autora 2 Listu Piotra, istniał już jakiś kanon pism świętych dla chrześcijaństwa, do którego należały miedzy innymi właśnie listy Pawła. Autor w mówi w 2 P 3: 16 o "wszystkich listach Pawła", które napisał. Tym samym Paweł już wtedy nie żył. Autor 2 Listu Piotra korzysta także z Listu Judy. List ten więc został napisany w połowie II wieku przez autora, dla którego autorytetem był Piotr i podpisał się jego imieniem. Pokazuje on, że Paweł był cenionym apostołem we wczesnym Chrześcijaństwie.
Wyszukujesz twórczość schedy po Pawłowej czyli jego uczniów którzy wyszli z jego niecnego korzenia. Ale dla ciebie wszytko jest ok. bo nie zagłębiasz się w szczegóły.
Właśnie odtrąbiłaś Pyrrusowe zwycięstwo. Dlaczego podajesz tylko dodatkowych 70 za czasów Pawła w samej Wikipedii pod hasłem Apostoł masz dodatkowo jeszcze chyba z 50
i to z 500 lat po Chrystusie.

Masz tutaj czarno na białym


Tutaj masz Jak byk napisane Tytułowani apostołowie - Paweł
Obrazek

Tutaj jak byk w nagłówku "teren działań ewangelizacyjnych Apostołów Jezusa Chrystusa" Gdzie tutaj masz Pawła?
Obrazek

Więc Paweł był wybrany przez Jezusa czy nie?

Jeżeli tak - to dlaczego go nie ma na liście apostołów Jezusa?
Jeżeli nie - to znaczy że nie należy mu się tytuł apostoła!!

Powołujesz się na cytaty z listów Piotra - więc powiedz - czyja ręka pisała listy Piotra?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

bbc-poland pisze:Wyszukujesz twórczość schedy po Pawłowej czyli jego uczniów którzy wyszli z jego niecnego korzenia.
Niecny korzeń? To jakoś tak zbereźnie brzmi. Wyszukałam jak dobrze wiesz i przeczytałeś, źródło niezależne od źródeł pawłowych. Doktryna Adeusza wywodzi się z Chrześcijaństwa syryjskiego, natomiast Didache to nauka Dwunastu apostołów i ksiega wywodząca się z judeochrześcijaństwa. W pierwszym dziele Adeusz (Tadeusz z Adessy) nazywany jest jednym z 72 apostołów Jezusa. Drugi tekst pokazuje, że wczesne Chrześcijaństwo określało apostołami szersze grono.

2 List Piotra nie jest autorstwa Pawła, gdyż ten już wtedy nie żył. Jest dziełem jakiegoś chrześcijanina, który cenił Piotra i podpisał się pod jego pseudonimem. Ów List pokazuje, że Paweł był cenionym apostołem.
bbc-poland pisze:Tutaj masz Jak byk napisane Tytułowani apostołowie - Paweł
Nie wiedziałam że Wikipedia jest oficjalnym głosem jakiegoś Kościoła. Choć sama bardzo cenię to źródło, to redagowane jest ono przez internautów. Równie dobrze sam mogłeś tam tę wzmiankę zamieścić. Magicznie przeskocz sobie do angielskiej Wikipedii by zobaczyć, że takiego podziału już nie ma. Za to mamy:
He was called by the resurrected Jesus himself during his Road to Damascus
Był powołany przez samego zmartwychwstałego Jezusa w drodze do Damaszku


Ile Wikipedii, tyle zdań. My wróćmy jednak do meritum, czyli do Twojej wypowiedzi: Dlaczego kościół nie uznał Pawła za wybranego przez Jezusa, tylko nazywa go apostołem nominowanym?

Już abstrahuje, że napisałeś słowo kościół z małej litery, zrównując go do budynku. Kościół wczesnochrześcijański natomiast określał Pawła apostołem wybranym przez Jezusa, apostołem pogan. Takiego podziału jak na polskiej Wikipedii nie ma w tekstach wczesnochrześcijańskich. Są tylko wzmianki,że Dwunastka i grono 72 zostali powołani za życia, a Paweł po Zmartwychwstaniu Jezusa. Nie mieszaj więc Kościoła do swoich dziwnych poglądów.

Podobnie określał on apostołami szersze grono, między innymi członków grupy 72 apostołów Jezusa (Barnabę, Sylasa, Tymoteusza, Andronika czy Junię) oraz Marię Magdalenę czy Teklę.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

ShadowLady86 pisze: 2 List Piotra nie jest autorstwa Pawła, gdyż ten już wtedy nie żył. Jest dziełem jakiegoś chrześcijanina, który cenił Piotra i podpisał się pod jego pseudonimem. Ów List pokazuje, że Paweł był cenionym apostołem.

ShadowLady86
A czy - twoim zdaniem - pierwszy list Piotra napisała ręka Piotra ?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Zdania co do 1 Listu Piotra są wśród biblistów podzielone. Jedni mówią, że autorem jest Piotr, inni że późniejszy Chrześcijanin. Pierwszy List Piotra jest napisany płynną Greką i cytuje z LXX. Główna myśl mogła być podyktowana przez Piotra, a list zredagował jego skryba. Była to często praktyka wśród ówczesnych pisarzy. 2 List Piotra jest za to z pewnością pisany po jego śmierci przez anonimowego Chrześcijanina.

Te fakty mają jakiś istotny wpływ na prawowite apostolstwo Pawła, że pytanie aż powiększyłeś i pokolorowałeś?

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

ShadowLady86 pisze:Zdania co do 1 Listu Piotra są wśród biblistów podzielone. Jedni mówią, że autorem jest Piotr, inni że późniejszy Chrześcijanin. Pierwszy List Piotra jest napisany płynną Greką i cytuje z LXX. Główna myśl mogła być podyktowana przez Piotra, a list zredagował jego skryba. Była to często praktyka wśród ówczesnych pisarzy. 2 List Piotra jest za to z pewnością pisany po jego śmierci przez anonimowego Chrześcijanina.

Te fakty mają jakiś istotny wpływ na prawowite apostolstwo Pawła, że pytanie aż powiększyłeś i pokolorowałeś?
Czy uważasz Apostoła Piotra z inteligentnego Apostoła czy raczej Apostoła takiego któremu trzeba pomagać aby nie uczynił gafy lub czegoś podobnego?

Awatar użytkownika
ShadowLady86
Posty: 4435
Rejestracja: 14 sty 2012, 10:11

Post autor: ShadowLady86 »

Po co te podchody? Poczytaj sobie opracowania na temat Listów Piotra i będziesz znał poglądy współczesnych Biblistów na owy temat. Jako że wykazałam na podstawie Tradycji, Biblii i dzieł apokryficznych apostolstwo szerszej grupy osób, w tym Pawła, wyłączam się na razie z dalszej dyskusji.
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



[center]Administrator tego forum przy pracy![/center]

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

bbc-poland pisze:
Czy uważasz Apostoła Piotra z inteligentnego Apostoła czy raczej Apostoła takiego któremu trzeba pomagać aby nie uczynił gafy lub czegoś podobnego?
Jak można zadawać takie pytanie.
Przecież Piotr otrzymał Ducha Świętego.

Awatar użytkownika
bbc-poland
Posty: 316
Rejestracja: 18 lis 2012, 19:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: bbc-poland »

.Cyprian. pisze:
bbc-poland pisze:
Czy uważasz Apostoła Piotra z inteligentnego Apostoła czy raczej Apostoła takiego któremu trzeba pomagać aby nie uczynił gafy lub czegoś podobnego?
Jak można zadawać takie pytanie.
Przecież Piotr otrzymał Ducha Świętego.
Nareszcie jakaś rozsądna i logiczna odpowiedź. Właśnie takiej Cyprianie odpowiedzi się po tobie spodziewałem i ja też tak uważam. Czyli Piotr od Boga otrzymał nie tylko ogromną i bogatą wiedzę ale też zdolność logicznego myślenia , błyskotliwego pojmowania oraz dar przekazywania tej wiedzy innym. Jednym słowem Piotr stał się ponad przeciętnym człowiekiem. Nawet Jezus go w pewnym stopniu wywyższył wśród swoich Apostołów.

Jeżeli coś źle napisałem, to popraw mnie Cyprianie albo uzupełnij mój wpis.

Awatar użytkownika
.Cyprian.
Posty: 1481
Rejestracja: 26 lut 2012, 18:19

Post autor: .Cyprian. »

Nie za bardzo rozumiem do czego zmierzasz BBC. Mów wprost.

Zadałeś to pytanie w konkretnym celu przecież.
Znając Cię trochę, wiem, że będziesz chciał na podstawie - tego
pytania i odpowiedzi na nie - utworzyć jakiś ciąg wniosków.

Zatem ja czekam na te wnioski.

Albo w ogóle jest już późno i mi się tak tylko wydaje :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Postacie”