Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ew.Łukasza i Dz.Ap. są natchnione?
Autor Wiadomość
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-01-18, 20:22   

zaiste - hinduizm ze swym niekończącym się panteonem bóstw nazwać monoteizmem - wyborne :lol:
Cytat:
No i jakie znaczenie dla Boga, jeśli istnieje, ma to, czy my, ludzie, prawdę poznamy? Zresztą jesteśmy tak skonstruowani, że poznać możemy jedynie to, co możemy. Innymi słowy - wyżej własnej pupy nie podskoczymy.

poczytaj Biblię to się dowiesz ile się nawydziwiał i nakombinować przez tysiąc lat byśmy wreszcie poznali prawdę i zrozumieli, ilu proroków powołał, Syna Swego jedynego wreszcie wysłał, bo stracił nadzieją, że cokolwiek sami zadziałamy, wszystko za nas zrobił - ty masz tylko ten dar nieśmiertelności i życia wiecznego w obecności Miłości Bożej przyjąć
-to takie trudne? jak tam ... dasz radę?
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
a_tom70 

Dołączył: 30 Gru 2012
Posty: 352
Wysłany: 2013-01-18, 20:30   

Dezerter napisał/a:
zaiste - hinduizm ze swym niekończącym się panteonem bóstw nazwać monoteizmem - wyborne :lol:
Cytat:
No i jakie znaczenie dla Boga, jeśli istnieje, ma to, czy my, ludzie, prawdę poznamy? Zresztą jesteśmy tak skonstruowani, że poznać możemy jedynie to, co możemy. Innymi słowy - wyżej własnej pupy nie podskoczymy.

poczytaj Biblię to się dowiesz ile się nawydziwiał i nakombinować przez tysiąc lat byśmy wreszcie poznali prawdę i zrozumieli, ilu proroków powołał, Syna Swego jedynego wreszcie wysłał, bo stracił nadzieją, że cokolwiek sami zadziałamy, wszystko za nas zrobił - ty masz tylko ten dar nieśmiertelności i życia wiecznego w obecności Miłości Bożej przyjąć
-to takie trudne? jak tam ... dasz radę?

Wystarczy zerknąć do wiki, by przekonać się, jak to jest z hinduizmem. Ja wiem, i wiem dobrze, że tam Brahma rządzi wszystkim, a reszta to jego emanacje. Na naukę nigdy nie jest za późno.
Bóg musi kombinować? Stracił nadzieję? Masz jakieś dziwne wyobrażenie Boga... A opowiadanie o tym, jak Bóg sam siebie wysyła, by samego siebie przeprosić za absurdalne przewiny mitycznego praojca, jest po prostu naiwne. Nie uważasz?
_________________
vanitas vanitatum...
 
 
a_tom70 

Dołączył: 30 Gru 2012
Posty: 352
Wysłany: 2013-01-18, 20:31   

Z uwagi na to, że hinduizm nie jest jednolitym zbiorem wierzeń, z jasno zdefiniowaną doktryną, można w obrębie hinduizmu napotkać różne poglądy na naturę bóstwa. Odłamy hinduizmu zawierają cechy monoteizmu, monizmu, panteizmu, henoteizmu, panenteizmu, a nawet, według niektórych, szeroko pojmowanego politeizmu czy ateizmu. Upaniszady, Wedy i inne święte księgi hinduistyczne takie jak Bhagawadgita czy Bhagawatapurana prezentują pogląd, że istnieje tylko jeden jedyny Bóg. Hinduizm określany jest przez niektórych mianem "pseudopoliteizmu"; według tego poglądu pod powierzchowną warstwą wielobóstwa kryje się warstwa monoteistyczna (jedyny Bóg i jego emanacje, czyli wcielenia). We współczesnym (dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym) hinduizmie jego przedstawiciele, tacy jak Ramakryszna, Mahatma Gandhi, Ramana Mahariszi, Paramahansa Jogananda, Swami Rama czy Sathya Sai Baba nauczali i nauczają monoteistycznych koncepcji Boga.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hinduizm
_________________
vanitas vanitatum...
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2013-01-18, 20:34   

Hinduizm ma podobno kilu tysięcy bogów.

Ale fakt, że monoteizm próbował wprowadzić już faraon Amenhotep IV. Oddawał on cześć jednemu bogu Atonowi i na cześć tego boga przyjął imię Echnaton (czyli Świecący dla Atona). Niestety, wizja faraona przerosła swoje czasy. Dodatkowo z oczywistych względów nie zyskał on uznania w oczach kapłanów poszczególnych egipskich bogów. Tak więc rządy Atona zakończyły się wraz z życiem tegoż faraona.

Echnaton panował w XIV w. p. n. e. Najstarsza Księga Starego Testamentu pochodzi bodajże z XII w. p. n.e.
 
 
a_tom70 

Dołączył: 30 Gru 2012
Posty: 352
Wysłany: 2013-01-18, 20:40   

ShadowLady86 napisał/a:
Hinduizm ma podobno kilu tysięcy bogów.

Ale fakt, że monoteizm próbował wprowadzić już faraon Amenhotep IV. Oddawał on cześć jednemu bogu Atonowi i na cześć tego boga przyjął imię Echnaton (czyli Świecący dla Atona). Niestety, wizja faraona przerosła swoje czasy. Dodatkowo z oczywistych względów nie zyskał on uznania w oczach kapłanów poszczególnych egipskich bogów. Tak więc rządy Atona zakończyły się wraz z życiem tegoż faraona.

Echnaton panował w XIV w. p. n. e. Najstarsza Księga Starego Testamentu pochodzi bodajże z XII w. p. n.e.

Napisałem, że dla sporej części hinduistów tych kilka tysięcy bogów to emanacje jednego - Brahmy.
Tak czy inaczej - to nie Izraelici wymyślili monoteizm. A uznając, że Żydzi pobyli trochę w Egipcie, można uważać, że pożyczyli od Egipcjan ten pomysł.
_________________
vanitas vanitatum...
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-01-18, 20:52   

a_tom70 napisał/a:
Bóg musi kombinować? Stracił nadzieję? Masz jakieś dziwne wyobrażenie Boga... A opowiadanie o tym, jak Bóg sam siebie wysyła, by samego siebie przeprosić za absurdalne przewiny mitycznego praojca, jest po prostu naiwne. Nie uważasz?

To ty pokazałeś "co uważasz" - daleko ci do zrozumienia chrześcijaństwa, ale, ale ....
jak mawia pewien klasyk "Na naukę nigdy nie jest za późno. " :-P
Hihduizm znam doskonale - jak ja czytałem Gitę, czy Śrimat Bhagatawatam, mantrowałem i modliłem się :oops: do hinduistycznej bogini fortuny Lakszmi - to ciebie pewnie na świecie nie było - więc uważaj co i do kogo mówisz, bo możesz się ośmieszyć ...
a jak nawet powołujesz się na wiki to doczytaj do końca ...
Cytat:
Różne odłamy hinduizmu zawierają cechy monoteizmu, monizmu, panteizmu, henoteizmu, panenteizmu, politeizmu czy nawet ateizmu.

ale wróćmy do Łukasza
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-01-18, 22:21   

a_tom70 napisał/a:

Tak czy inaczej - to nie Izraelici wymyślili monoteizm. A uznając, że Żydzi pobyli trochę w Egipcie, można uważać, że pożyczyli od Egipcjan ten pomysł.


"wymyślili" - ale żeś powiedział, Ojciec jest albo Go nie ma
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
a_tom70 

Dołączył: 30 Gru 2012
Posty: 352
Wysłany: 2013-01-18, 22:30   

Dezerter napisał/a:
a_tom70 napisał/a:
Bóg musi kombinować? Stracił nadzieję? Masz jakieś dziwne wyobrażenie Boga... A opowiadanie o tym, jak Bóg sam siebie wysyła, by samego siebie przeprosić za absurdalne przewiny mitycznego praojca, jest po prostu naiwne. Nie uważasz?

To ty pokazałeś "co uważasz" - daleko ci do zrozumienia chrześcijaństwa, ale, ale ....
jak mawia pewien klasyk "Na naukę nigdy nie jest za późno. " :-P
Hihduizm znam doskonale - jak ja czytałem Gitę, czy Śrimat Bhagatawatam, mantrowałem i modliłem się :oops: do hinduistycznej bogini fortuny Lakszmi - to ciebie pewnie na świecie nie było - więc uważaj co i do kogo mówisz, bo możesz się ośmieszyć ...
a jak nawet powołujesz się na wiki to doczytaj do końca ...
Cytat:
Różne odłamy hinduizmu zawierają cechy monoteizmu, monizmu, panteizmu, henoteizmu, panenteizmu, politeizmu czy nawet ateizmu.

ale wróćmy do Łukasza

Widzisz - problem polega na tym, że nie byłoby chrześcijaństwa (przynajmniej w takim masztabie), gdyby nie miecze, tortury i ogień. Gdy jednak przypominam sobie chuligańskie zachowanie Jezusa w świątyni, gdy pejczem smagał ludzi i inne zwierzęta, to wcale mnie to nie dziwi... Tak czy inaczej - cieszę się, że nie rozumiem tego, co Ty, jak mniemasz, rozumiesz.
Widzisz - ja nie rzucam słów na wiatr; również wtedy, gdy piszę o hinduizmie. Onegdaj tłumaczyłem artykuły bp. Sofrona Mudroho, który o hinduizmie rozważania snuł. Nawet ŚJ wiedzą, że hinduizm to religia monoteistyczna. Także strachy, którymi mnie raczysz, nie robią na mnie wrażenia. Wiki, którą przywołałem, wyraźnie mówi o monoteistycznym charakterze hinduizmu - w kontekście choćby świętych ksiąg religii tejże. Sorry.
_________________
vanitas vanitatum...
Ostatnio zmieniony przez a_tom70 2013-01-18, 22:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
a_tom70 

Dołączył: 30 Gru 2012
Posty: 352
Wysłany: 2013-01-18, 22:33   

Anowi napisał/a:
a_tom70 napisał/a:

Tak czy inaczej - to nie Izraelici wymyślili monoteizm. A uznając, że Żydzi pobyli trochę w Egipcie, można uważać, że pożyczyli od Egipcjan ten pomysł.


"wymyślili" - ale żeś powiedział, Ojciec jest albo Go nie ma

Jak zwał, tak zwał. Jakie znaczenie ma nomenklatura? Przecież to jedynie konwencja. Jedna z wielu konwencji.
A Bogu to lepiej dać spokój. Nie na nasze On głowy.
_________________
vanitas vanitatum...
 
 
Pietnas 
Krzyż i sztylet


Wyznanie: Protestant
Pomógł: 1 raz
Wiek: 67
Dołączył: 16 Gru 2012
Posty: 197
Wysłany: 2013-02-23, 12:50   

a_tom70 napisał/a:

wyżej własnej pupy nie podskoczymy.

Zgadza się. O własnych siłach - nie da rady, nie ma szans.
Ale gdy z pokorą człowieczek przychodzi do Ojca...
"kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a kto kołacze, temu otworzą. (9) Czy jest między wami taki człowiek, który, gdy go syn będzie prosił o chleb, da mu kamień? (10) Albo, gdy go będzie prosił o rybę, da mu węża? (11) Jeśli tedy wy, będąc złymi, potraficie dawać dobre dary dzieciom swoim, o ileż więcej Ojciec wasz, który jest w niebie, da dobre rzeczy tym, którzy go proszą" Mat rozdz 7
_________________
Biblię napisali lidzie którzy spotkali Boga. Pisali dla swojego pokolenia wprawdzie, ale my współcześni korzystamy z tego Słowa, zwłaszcza chrześcijanie.
www.pozdrowienie.vgh.pl
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-02-23, 13:02   

Natchnienie w przypadku Pisma Świętego traktuję po prostu jako wenę.
A wiec apostołowie a właściwie ci co się za nich podawali mieli wenę do pisania.
Wg niektórych wena jest od Boga, tak jak talent.
Nieważne jest jednak dla mnie skąd a jakie owoce daje.
Biblia jak na słowo miłosiernego Boga zbyt już podzieliła ludzi i nie uważam tego za coś dobrego.
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2013-02-23, 13:22   

Dżej

Cytat:
Biblia jak na słowo miłosiernego Boga zbyt już podzieliła ludzi i nie uważam tego za coś dobrego.

Biblia nie jest słowem Boga,ponieważ została świadomie sfałszowana.Dlatego w 1980 r ukazał się przekaz Chrystusa To jest Moje Słowo...,który ma obowiązywać jako źródło prawdy do czasu Jego ponownego przyjścia na Ziemię.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-02-23, 15:18   

A to ciekawe, chyba warto poczytać.
;-)
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2013-02-23, 16:35   

Dżej napisał/a:
A to ciekawe, chyba warto poczytać.
;-)

Jak się czyta przekaz Chrystusa"To jest Moje Słowo..."(dostępny w Internecie),to widać jak bardzo Nowy Testament został świadomie sfałszowany,aby różni pośrednicy mieli władzę nad ludźmi.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
przyimek

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 35
Wysłany: 2013-02-23, 19:31   

Dżej napisał/a:

Biblia jak na słowo miłosiernego Boga zbyt już podzieliła ludzi i nie uważam tego za coś dobrego.


Biblia podzieliła? Mi się wydaje że to ludzie sami się dzielą, atakują, wyśmiewają, chcą dyskutować a nie słuchają drugiej strony...
Biblia nikogo nie dzieli. najważniejsze to miłować i szanować Boga oraz kochać bliźniego. To tak w skrócie jeśli się nie mylę.

Pan Jezus Chrystus nauczał o szanowaniu nawet wroga, a gdzie w dzisiejszym świecie szanuje się oponentów?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11