Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykuł dotyczący zdarzenia z Dz. Ap.
Autor Wiadomość
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2017-03-17, 18:10   Artykuł dotyczący zdarzenia z Dz. Ap.

Co myślicie o tym artykule?

http://acalyludpowieamen....reckich-poetow/
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-03-17, 18:24   

Autor Dziejów cytuje Eurypidesa, który pisał po grecku. Eurypides zmodyfikował istniejące już przysłowie tak, by pasowały mu do rymu. Dlatego mamy "wierzgać przeciw ościeniom (liczba mnoga), a nie, jak oddają niektóre tłumaczenia, "wierzgać przeciwko ościeniowi". Tak więc autor Dziejów cytuje Eurypidesową wersję przysłowia, zmodyfikowaną pod greckie rymy jednocześnie twierdząc, że Jezus mówił do Pawła po hebrajsku.

Co do samego artykułu - w szoku nie jestem (co sugeruje autor artykułu), bo o tym wiem od dawna. Pisałam o tym między innymi TUTAJ. Sam artykuł ciekawie napisany. Zgadzam się z autorem, że to nie Jezus cytował grecką poezję, ale najprawdopodobniej "włożył Mu ją w usta" autor Dziejów piszący po grecku. Tyle że ja omijam słowo "najprawdopodobniej".
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-03-17, 18:26   

A tak w ogóle to bardzo ciekawy blog. Autor opiera się na Biblii, ale także na źródłach pozabiblijnych, co dla mnie jest bardzo ciekawe.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2017-03-17, 19:48   

ShadowLady86 napisał/a:
A tak w ogóle to bardzo ciekawy blog. Autor opiera się na Biblii, ale także na źródłach pozabiblijnych, co dla mnie jest bardzo ciekawe.


Też zauważyłem, że na tym blogu dużo ciekawych artykułów.

Co zaś się tyczy przedmiotowego tematu, to postanowiłem dać linka, bo ta sprawa jest wykorzystywana przez przeciwników Pawła, często obierana jako argument za odrzuceniem jego pism. Odrzucanie pism Pawła uważam za wielki błąd. Sam zaś artykuł znalazłem na "spiskowej" stronie radtrap.wordpress.com, która Pawła nie odrzuca, ale ... inne dziwne rzeczy przedstawia.
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-03-17, 19:52   

ale czy cytat z greckiego poety jest natchniony?
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2017-03-17, 20:21   

Lukian napisał/a:
ale czy cytat z greckiego poety jest natchniony?


To jest właśnie w tym wszystkim najgorsze, że grecki poeta mógł być nienatchniony :mysli:
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2017-03-18, 01:03   

.Cyprian. napisał/a:
Co zaś się tyczy przedmiotowego tematu, to postanowiłem dać linka, bo ta sprawa jest wykorzystywana przez przeciwników Pawła, często obierana jako argument za odrzuceniem jego pism.

Moim zdaniem wynika to rowniez z tego,ze Pawel jest dosc kontrowersyjna postacia.
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-03-18, 07:37   

.Cyprian. napisał/a:
Co zaś się tyczy przedmiotowego tematu, to postanowiłem dać linka, bo ta sprawa jest wykorzystywana przez przeciwników Pawła, często obierana jako argument za odrzuceniem jego pism.


Przecież Paweł nie jest autorem Dziejów. Więc skąd ta logika u odrzucających?
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2017-03-18, 20:14   

ShadowLady86 napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:
Co zaś się tyczy przedmiotowego tematu, to postanowiłem dać linka, bo ta sprawa jest wykorzystywana przez przeciwników Pawła, często obierana jako argument za odrzuceniem jego pism.


Przecież Paweł nie jest autorem Dziejów. Więc skąd ta logika u odrzucających?


Trzeba by ich samych o to zapytać, dodam tylko, że Łukasza również odrzucają.
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2017-03-19, 09:33   

Wszystko zalezy jak definiuje się natchnienie Biblii, czy jako natchnienie werbalne, czy jako natchnienie myśli. Zwolennikami natchnienia werbalnego, według jakiego wypowiedzi biblijne Jezusa są zapisane słowo w słowo, są fundamentalisci. Taka teoria posiada jednak wiele słabych punktów, i dlatego do mnie przemawia podgląd o natchnieniu mysli. Według tej metody Jezus objawil pewien przekaz doktrynalny, natomiast autorzy biblijni, między innymi Łukasz odzwierciedlili go własnymi słowami. Mogę zgodzić się z autorem bloga, ktorego autorstwa notabene czytam obecnie książkę o kwestii mówienia językami w historii chrześcijaństwa, ze Łukasz mógł posłużyć sie znanym przyslowiem, które niekoniecznie wyszlo z ust Jezusa. Biorę również pod uwagę taką możliwość, że sam Jezus mógł posłużyć się znanym przyslowiem, które byc może jest autorstwa Eurypidesa.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2017-03-19, 10:07   

[quote-".Cyprian."]Trzeba by ich samych o to zapytać, dodam tylko, że Łukasza również odrzucają.[/quote]

Tyle że domniemane autorstwo Łukasza to coś, co zaistniało w Tradycji Chrześcijańskiej. Czytaj - pomysł ojców Kościoła. Autor się bowiem nie przedstawia. Czyli dalej jest to dla mnie nie zrozumiałe.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2017-03-19, 10:31   

ShadowLady86 napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:
Trzeba by ich samych o to zapytać, dodam tylko, że Łukasza również odrzucają.


Tyle że domniemane autorstwo Łukasza to coś, co zaistniało w Tradycji Chrześcijańskiej. Czytaj - pomysł ojców Kościoła. Autor się bowiem nie przedstawia. Czyli dalej jest to dla mnie nie zrozumiałe.


Ale co ja Ci na to poradzę, że nie moje poglądy są dla Ciebie niezrozumiałe? Trudno mi jest argumentować za poglądami, których sam nie uznaję - zwłaszcza takich, których wynikiem jest odrzucanie pism.

Ja wierzę w autorstwo Łukasza, tyle mogę dodać, wielu badaczy tego zagadnienia również wierzy.

wit napisał/a:
Mogę zgodzić się z autorem bloga, ktorego autorstwa notabene czytam obecnie książkę o kwestii mówienia językami w historii chrześcijaństwa, ze Łukasz mógł posłużyć sie znanym przyslowiem, które niekoniecznie wyszlo z ust Jezusa. Biorę również pod uwagę taką możliwość, że sam Jezus mógł posłużyć się znanym przyslowiem, które byc może jest autorstwa Eurypidesa.


No właśnie. Mogło być tak, że to przysłowie weszło do życia codziennego w ówczesnym obwodzie języka reckiego. Przecież znamy takie przykłady choćby w naszej polskiej kulturze.
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2017-03-19, 11:24   

.Cyprian. napisał/a:


Ja wierzę w autorstwo Łukasza, tyle mogę dodać, wielu badaczy tego zagadnienia również wierzy.



Cały czas siedzicie w okowach wyjątkowości Biblii i ''świętości '' jej autorów i bohaterów, trzęsąc się przy tym, czy czasami nie okaże się, być ona jakąś podróbą, plagiatem.

Moim zdaniem, nie jest tak bardzo ważne, kto napisał tą czy inną księgę, lecz treść owych ksiąg.
Należy zastanowić się, czy opisane w tych księgach wydarzenia mogły mieć rzeczywiście miejsce, czy przeżycia i tzw. mądrościowe rady mają charakter uniwersalny tzn. czy są odczuwalne i podzielane przez cała ludzką nację itp.

Natomiast autorstwo ksiąg jest również ważne, chociażby z czystej ciekawości, ale ono nie powinno mieć znaczenia determinującego.

Inaczej mówiąc zastanówmy się nad treścią i skonfrontujmy ją w własnymi oraz innych ludzi doświadczeniami, a ustalenie autorstwa ksiąg zostawmy historykom.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2017-03-19, 11:46   

RN napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:


Ja wierzę w autorstwo Łukasza, tyle mogę dodać, wielu badaczy tego zagadnienia również wierzy.



Cały czas siedzicie w okowach wyjątkowości Biblii i ''świętości '' jej autorów i bohaterów, trzęsąc się przy tym, czy czasami nie okaże się, być ona jakąś podróbą, plagiatem.


Nazywaj to okowami, nazywaj jak chcesz. Tak, dla mnie Biblia jest wyjątkowa. Co do autorów i ludzi w Biblii opisanych - każdy kto popełnił grzech, przewinienie nie był wybielany, tylko jego postępek nazywano po imieniu.

Inaczej było np. w Egipcie, gdzie jakiś faraon przegrał bitwę - co wiadomo z licznych pozaegipskich źródeł, a hieroglify podają, że wygrał.

RN napisał/a:

Moim zdaniem, nie jest tak bardzo ważne, kto napisał tą czy inną księgę, lecz treść owych ksiąg.
Należy zastanowić się, czy opisane w tych księgach wydarzenia mogły mieć rzeczywiście miejsce, czy przeżycia i tzw. mądrościowe rady mają charakter uniwersalny tzn. czy są odczuwalne i podzielane przez cała ludzką nację itp.

Natomiast autorstwo ksiąg jest również ważne, chociażby z czystej ciekawości, ale ono nie powinno mieć znaczenia determinującego.


A czy ja tak mówię o autorstwie? Tam gdzie jest jasno napisane, kto spisał - to tak jest. Tam, gdzie nie ma, pozostają ustalenia, do których można się skłaniać. Ja się skłaniam do ustaleń chrześcijan.

Co zaś się tyczy opisanych zdarzeń i ludzi, to - wierząc w natchnienie Biblii - wierzę, że opis jest prawdziwy.

Drżenie, żeby się nie okazało
? Na pewno u niektórych jest. Ja sam nie rozumiem wszystkiego, dlatego szukam. Interesuje mnie, co na temat dość trudnych zagadnień mają do powiedzenia chrześcijanie, ci, mocno ugruntowani w wierze.

RN napisał/a:

Inaczej mówiąc zastanówmy się nad treścią i skonfrontujmy ją w własnymi oraz innych ludzi doświadczeniami, a ustalenie autorstwa ksiąg zostawmy historykom.


Jakie my? Twoja działalność, RN, sama wystawia sobie świadectwo. W poglądach na temat Biblii nie mam nic z Tobą wspólnego, albo bardzo niewiele. Albo ktoś:

1. wierzy w natchnienie Biblii
2. nie wierzy w natchnienie Biblii

Co tu więcej pisać? Kto wierzy - ten wierzy, kto nie - nie.

Oczywiście, że cały czas odnoszę treść Biblii do własnych oraz innych ludzi przeżyć. Ty powiesz, że też to robisz. Ja jednak to robię na bazie punktu 1-go.
_________________
Jestem na forum. Nie nauczam, bo jeszcze mało wiem.
Nie nauczam, tylko dyskutuję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11